Technologie

Naprawa płyty głównej w laptopie – czy jest możliwa

Sporo osób doświadczyło zapewne sytuacji, kiedy ich laptop z jakiegoś powodu przestał nagle działać. Powodów czegoś takiego może być wiele, a jeden z częstszych to jakieś uszkodzenie płyty głównej. Jeśli ktoś widział, jak taka płyta wygląda, to uzna być może jej nie da się jej naprawić i trzeba będzie szukać używanej albo kupować nowy sprzęt. Faktycznie takie płyty wykonane są w bardzo nowoczesnych technologiach, najczęściej przy wykorzystaniu specjalnych robotów. Ścieżki połączeniowe na nich są tak cienkie, że do ich zobaczenia będzie potrzebna lupa, z tego też powodu tradycyjną lutownicą raczej się nic nie poradzi.

Dodatkowym utrudnieniem będzie to, że praktycznie wszystkie układy lutowane są bezpośrednio do powierzchni laminatu. Dla producentów jest to znaczna oszczędność kosztów, lecz w przypadku naprawy mocno utrudnia całą sytuację. Jak pokazuje jednak praktyka, dużo firm sobie bardzo dobrze radzi z różnymi sytuacjami, choć wymaga to od nich dużych umiejętności i posiadania specjalistycznego sprzętu. Jak wspomniano już, zwykłe lutownice ze względu na swoją małą precyzję na niewiele się tu przydadzą, będą potrzebne dużo bardziej nowoczesne urządzenia. Różnych możliwości awarii takich płyt jest całkiem sporo. Niejednokrotnie będą się psuć układy graficzne, i tu trzeba zastanowić się dobrze nad opłacalnością. Sam koszt układu to nierzadko kilkaset złotych, a do tego trzeba przecież jeszcze dołożyć robociznę.

Okazać się wtedy może, że w podobnych pieniądzach kupić można używany, sprawny laptop, a dokładając niewiele sprzęt mający znacznie lepsze parametry. Ale dużo usterek będzie możliwych do naprawienia za kilkaset złotych, w każdym przypadku kwota ta ustalana będzie indywidualnie. Przede wszystkim będzie ona uzależniona od diagnozy, a tę można wykonać dopiero po rozłożeniu urządzenia, opierając się na przykład na sprawdzaniu napięć w charakterystycznych punktach. Z tego też powodu przy takiej naprawie przydają się bardzo schematy płyt, a te znaleźć można na stronach internetowych, wpisując w oknie wyszukiwarki hasło boardview acer.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz