ARTYKUŁ SPONSOROWANY Zdrowie, Medycyna

Najważniejsze wiadomości na temat bruksizmu

Najważniejsze informacje w temacie bruksizmu podane są na witrynie online poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Zaburzenie to dotyka o wiele większą część populacji, wobec czego istotne jest to, żeby poznawać przyczynę zgrzytania zębami i głównie uświadomić sobie, iż jest ona powiązana z odczuwaniem stresu. Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, charakteryzujące się zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów w trakcie dnia lub najczęściej w czasie spania. Wywołuje to pocieranie pomiędzy zębami i w efekcie, ich zużycie.

Bruksizm nad wyraz często występuje u najmłodszych, redukując częstotliwość pojawiania się w okresie dojrzewania. Na stronie placówki podane są charakterystyczne objawy bruksizmu, na równi u najmłodszych, ale też u osób starszych. Na tej przesłance można wywnioskować, czy zgrzytanie zębami rzeczywiście powiązane jest z bruksizmem. Pewne jest to, że kiedy rzeczywiście będzie dochodziło do częściej pojawiającego się niż standardowo zgrzytania zębami, to najważniejsze jest żeby zareagować natychmiastowo i prędko wybrać się do dentysty. Jeżeli będzie to niezbędne, można też wybrać się do psychologa.

Jest to wskazane zwłaszcza wówczas, kiedy pacjent zmaga się z silną sytuacją wywołującą stres. Wiele osób po jakimś czasie odczuwa rezultaty zgrzytania zębami. Nie w każdej sytuacji od razu ktoś wie, iż ma taki problem. Niestety bruksizm może doprowadzić do: starcia zębów, uszkodzeń szkliwa, ukruszenia zębów, odczuć bólowych w skroni, bądź sztywności mięśni twarzy. Pacjent który zmaga się z bruksizmem będzie mieć też większe kłopoty z zachowaniem wysokiej jakości snu w nocy, a więc może się u niego rozwijać brak snu.

Terapia bruksizmu w głównym stopniu polega na zahamowaniu negatywnych efektów. Poza leczeniem dentystycznym, polegającym na założeniu specjalnie zaprojektowanej szyny, wdrożone może zostać leczenie u psychologa. W niektórych przypadkach jest również podawana toksyna botulinowa na jeden z mięśni twarzy, co zmniejsza skutki napięcia żuchwy. Jeżeli chory trafia do psychologa, to w głównej mierze omówione będą sposoby, umożliwiające efektywniejsze radzenie sobie ze stresem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz