ARTYKUŁ SPONSOROWANY Dom, Ogród

Mozzarelle z Włoch – czym się charakteryzują

Nikt chyba nie wyobraża sobie typowej włoskiej pizzy bez roztopionej mozzarelli. Ser ten jest równie charakterystyczny co wspomniana wcześniej pizza, lazania czy spaghetti. Lecz mozzarellę wykorzystać można w dużej ilości gorących potraw, oraz w formie dodatku do sałatek i surówek. Sery zwane mozzarella są popularne również w naszym kraju, chociaż tym oferowanym w zwykłych sklepach sporo brakuje jednak do oryginału. Prawdziwa mozzarella włoska produkowana jest nie tylko ze składników najwyższej jakości, ale też według oryginalnej receptury, w której wszystkie niuanse mają duże znaczenie.

Mleko krowie wlewane jest do kadzi, do której dodaje się następnie podpuszczkę. Po ogrzaniu wszystkiego w kadzi rozpoczyna się tworzenie skrzepu, jaki po paru godzinach nadaje się do odcedzenia. Ważnym elementem procesu jest kąpiel masy w gorącej wodzie, przez co tworzą się charakterystyczne włókna. Na zakończenie ser rozdziela się na nieduże kulki i umieszcza w słonej wodzie dla nabrania smaku. Rzecz jasna Włosi mają wiele rozmaitych wersji tego sera, a jedną z ciekawszych jest mozzarella burrata. W czasie jej produkowania dodawana jest jeszcze niewielka ilość śmietanki.

Przez to właśnie ten ser posiada ciekawą, maślaną konsystencję, i smakuje całkowicie inaczej niż klasyczny, mimo że również jest robiony z mleka krów. Charakterystyczna jest dla niego kieszonka, do której zostaje wlana przed chwilą wspominana śmietanka. Po rozkrojeniu tej kieszonki z wnętrza zacznie wypływać śmietankowa zawartość.

Do wytwarzania mozzarelli wykorzystuje się nie tylko mleko krowie, lecz również i coraz częściej od bawołów. Ten gatunek zwierząt jest bardzo popularny we Włoszech, i właśnie z takiego mleka powstaje następny rodzaj wyśmienitego sera, a mianowicie mozzarella buffala. Buffala smakuje nieco inaczej niż typowe mozzarelle, jest bardziej tłusta, a jednocześnie trochę kwaskowa. Zawiera też mniejszą ilość cholesterolu, co z pewnością wpływa bardzo korzystnie na zdrowie. Jeśli ktoś chciałby ją zakupić, to znaleźć musi jeden ze sklepów oferujących produkty włoskie oryginalne i tam zamówić co potrzebuje.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz