Edukacja, Rozrywka

Jak skutecznie i efektywnie nauczyć się na sprawdzian

Szkoła średnia czy podstawowa to czas intensywnej nauki. Przeważnie przedmiotów szkolnych może być nawet powyżej dziesięciu, a przy większości z nich trzeba będzie się w jakiejś formie wykazać swoją wiedzą. Nauczyciele mają na to kilka sposobów, jakie wykorzystują w różnej konfiguracji. Niejednokrotnie uczniowie są po prostu odpytywani przy tablicy, i muszą odpowiadać wtedy na zadawane pytania. Popularnością cieszą się też najróżniejsze zadania domowe oraz oczywiście wszelakie sprawdziany i kartkówki.

Z kolei one mają pisemną formę, i zależnie od ilości materiału i liczby pytań mogą trwać od kilkunastu minut do niekiedy i trzech lekcyjnych godzin. Przyjmuje się ogólnie, że typowe kartkówki obejmują jakiś nieduży fragment materiału, i nie trzeba ich zapowiadać. Za to sprawdziany to dużo większa ilość wiedzy jaką trzeba zaprezentować, ale też i dużo więcej czasu na przygotowanie. Je zapowiada się przeważnie z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, tak aby rzeczywiście była możliwość opanowania porządnie całego materiału. Jednak dla wielu uczniów taka nauka stanowić będzie wyzwanie, podobnie jak potem towarzyszący samemu pisaniu stres. Aby się dobrze do tego przygotować, to należy na parę istotnych rzeczy zwrócić uwagę.

W pierwszej kolejności ważna jest regularność i systematyczność. Dzięki temu nie trzeba będzie uczyć się wszystkiego od nowa przez krótki okres czasu, a wystarczy przypomnieć sobie i utrwalić wiadomości. Ważne też będzie wykonywanie na lekcjach notatek, one także są bardzo pomocne i przydatne. Sporo osób twierdzi, żeby wcześniej wszystko sobie zaplanować, ustalając co będzie dokładnie do nauczenia, i w jakiej kolejności to zostanie zrobione. Koniecznie należy przygotować odpowiednie miejsce do nauki, tak aby ono było przyjemne i wygodne. Uczyć się oczywiście można w każdym miejscu, ale we własnym pokoju będzie to najbardziej efektywne. Pamiętać też trzeba o przerwach i odpowiednim wypoczynku, wówczas umysł dostanie możliwość zregenerowania się i utrwalenia zdobytej wiedzy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz