Budownictwo, Przemysł

Maty bentonitowe – jak są zbudowane

Budowlany przemysł wykorzystuje wiele nowoczesnych technologii. Jedna z nich to bentonitowe maty, jakie mają sporo zalet w porównaniu z konkurencyjnymi metodami. Maty takie mają stosunkowo prostą konstrukcję, jaka w praktyce okazuje się jednak bardzo skuteczna i trwała. Większość dostępnych modeli na rynku jest złożona z zewnętrznych warstw geotkaniny, miedzy którymi umieszczony zostanie bentonit sodowy. Geotkanina ta jest odpowiednio solidna i odporna na pęknięcia i rozdarcia, przez co nie trzeba zachowywać jakiś dużych środków ostrożności podczas kładzenia mat.

A jeśli potrzebna się okaże jakaś większa odporność na mechaniczne uszkodzenia, to niektórzy producenci oferują maty dodatkowo wzmocnione polimerową warstwą. Bentonit znajdujący się wewnątrz to bardzo specyficzny materiał, który doskonale wchłania wodę. Może jej wchłonąć nawet kilka razy więcej niż wynosi jego waga, znacząco przy tym zwiększając objętość. Tym sposobem mata tworzy dobrze uszczelniającą, zwartą powłokę, która świetnie zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wnętrza. Dużym plusem takiej opcji jest praktyczność i uniwersalność.

Zastosowanie takich mat jest różnorodne, ponieważ korzysta z nich budownictwo jednorodzinne i przemysłowe, ale z dużym powodzeniem używa się też ich do zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych czy różnych zbiorników. Nie ma też większych problemów z montażem, przy którym nie trzeba spełniać jakiś wyśrubowanych warunków. Istotne jest, żeby przed montażem maty były przetrzymywane w suchym miejscu, aby nie wchłonęły za dużo zbędnej wilgoci.

Należy też unikać prac montażowych w czasie deszczu, za to potem nie ma problemu z różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Koszt takiej izolacji w stosunku do korzyści i szybkości montowania nie jest duży, dlatego aktualnie to rozwiązanie zaczęło się cieszyć dużym zainteresowaniem. A jeżeli ktoś chciałby się czegoś więcej dowiedzieć w tym zakresie, to w wyszukiwarce może wpisać hasło landfill base i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Bardzo pouczający artykuł! Warto również wspomnieć o tym, że producenci stropów prefabrykowanych często oferują wsparcie techniczne, co jest ogromnym plusem podczas realizacji projektu. Dowiedz się więcej o ofercie od producent stropów prefabrykowanych.

    +Reklama+

Dodaj komentarz