Zdrowie, Medycyna

Ogród w cieniu – na co zwrócić uwagę podczas projektowania

Ciemniejsze miejsca w ogrodzie stanowią wyzwanie dla wielu właścicieli posesji, jednak mogą stać się naprawdę urokliwym zakątkiem. Odpowiednio zagospodarowany cień może stać się atutem każdego ogrodu. Dobrze przemyślany projekt ogrodu w miejscu z małą ilością słońca powinien skupiać się na dobraniu możliwie najlepszych odmian roślin, które dobrze sobie radzą przy ograniczonym dostępie do światła słonecznego.

W szczególności dobrze sprawdzą się tutaj paprocie, jakie występują naturalnie w w leśnym runie, przykładowo wietlica samicza czy paprotka zwyczajna. Rozważyć też można zasadzenie funkii, których ozdobne liście w różnych odcieniach zieleni i błękitu pięknie rozświetlą ciemniejsze zakątki. Kolejnym atutem tych roślin jest ich zdolność do rozrastania się i tworzenia zwartych skupisk.

Uzupełnieniem kompozycji mogą być też konwalie, bodziszki czy żurawki, które nie tylko świetnie znoszą zacienienie, ale też posiadają kwiaty, dodając koloru. Dobranie odpowiedniej nawierzchni również ma dużo znaczenia dla ostatecznych efektów – jasne żwiry czy jasne płyty chodnikowe pomogą rozjaśnić zacienione miejsca.

Ciekawy ogrodu w zacienionym miejscu uwzględniać też powinien właściwe przygotowanie ziemi, która musi być bogata w próchnicę i dobrze zatrzymywać wilgoć. Warto pomyśleć o zastosowaniu tak zwanych roślin okrywowych, typu barwinek lub bluszcz, jakie stworzą zielony dywan i zapobiegną wysuszaniu podłoża. Ciekawy efekt można uzyskać, wprowadzając do ogrodu rośliny o jasnych, pasiastych albo nakrapianych liściach, jakie wyróżniać się będą na ciemniejszym tle.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz