Pozostałe

Co to jest energetyczne świadectwo i kto musi je posiadać

Jakiś czas temu nastąpiło trochę zmian w przepisach dotyczące świadectw energetycznych. Jeszcze niedawno obejmowały one jedynie budynki postawione po 2009 roku, ale aktualnie ten obowiązek objął wszystkie. Przy starszych budynkach nie trzeba ich robić od razu, natomiast są niezbędne przy sprzedaży albo wynajmie. Wtedy kopia takiego dokumentu przekazana zostać musi nowemu najemcy albo kupującemu. Lecz i tu są planowane zmiany, niewykluczone że za pewien okres czasu będzie ono wymagane dla każdego bez wyjątku, nawet takiego jaki nie jest wynajmowany czy sprzedawany.

Samo Świadectwo energetyczne Piła to dokument, jaki przede wszystkim zawiera informacje o zapotrzebowaniu nieruchomości na energię. To zapotrzebowanie dotyczy przede wszystkim ogrzewania i chłodzenia, ale też wentylacji czy podgrzewania wody. W dokumencie tym zawarte być muszą informacje o przeznaczeniu i rodzaju obiektu, roku oddania do użytku a także powierzchni ogrzewanej i całkowitej.

Do wyznaczenia energetycznej charakterystyki budynku brane są też pod uwagę wskaźniki zapotrzebowania na energię. Obowiązek posiadania tego dokumentu daje z jednej strony informację o tym, jakich kosztów należy się spodziewać przy ich użytkowaniu, a z drugiej skłania inwestorów do poszukiwania rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie na energię. Takie Świadectwa energetyczne Warszawa nie są trudne do uzyskania, ponieważ ich wykonywaniem zajmują się liczni specjaliści.

Trzeba się jednak liczyć z określonymi kosztami, które w dużej mierze zależą od rodzaju obiektu oraz jego lokalizacji. Ceny zaczynają się od trzystu złotych za niewielkie mieszkanie do prawie dwóch tysięcy za wielorodzinne budynki. Jednak jest to niewielki wydatek w stosunku do grzywny, która może zostać nałożona nakładana na osoby nie posiadające tego dokumentu. Grzywna taka wynieść może nawet do pięciu tysięcy, i obejmuje także wystawienie świadectwa w oparciu o nieprawdziwe dane. Świadectwa są wystawiane na okres dziesięciu lat, jaki może ulec skróceniu w przypadku jakiś poważniejszych prac.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz